Dlaczego ściany lakiernicze są rozwiązaniem ekologicznym?

16.11.2022
Posiadamy coraz większą świadomość na temat faktu, że jakość powietrza którym oddychamy, wywiera zasadniczy wpływ na zdrowie. Wiedza ta, a także rysujące się niebezpieczeństwo kryzysu klimatycznego wzmagają konieczność stosowania rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
 
Ściany lakiernicze, których jesteśmy producentem, doskonale wpisują się w trend zintensyfikowania działań na rzecz ochrony środowiska. Te specjalistyczne urządzenia bez wątpienia czynią przedsiębiorstwo bardziej ekologicznym. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wykonuje się lakierowanie proszkowe, malowanie elementów farbami, szlifowanie czy inną obróbkę materiałów. Dzięki temu znajdują one szerokie zastosowanie w działalności przemysłowej, począwszy od warsztatów, po zaawansowane linie produkcyjne. Wykonywanie prac z użyciem ścian lakierniczych gwarantuje wyższą jakość wyrobu. Ich niewątpliwe zalety powodują, że stały się obowiązkowym elementem parku maszynowego najnowocześniejszych, profesjonalnych firm.

W jaki sposób ściana lakiernicza chroni środowisko?

Zasadnicze zadanie ścian lakierniczych polega na efektywnym filtrowaniu powietrza z pyłów i mgiełki lakierniczej, powstającej podczas nanoszenia mediów metodą natryskową. Także opiłki oraz szereg innych substancji pojawiających się w wyniku obróbki np. metalu czy drewna, zostaje dzięki ich działaniu skutecznie usunięta z pomieszczenia.
Przefiltrowane powietrze oddawane jest do atmosfery. Im wyższa jest jakość środków służących do jego oczyszczania, tym skuteczniej udaje się zredukować stężenie szkodliwych pyłów oraz zanieczyszczeń. Ma to bezpośrednie przełożenie na zdrowie użytkowników pomieszczeń, jak i dobroczynny wpływ na całe środowisko naturalne.
Wysoką wydajność ścian lakierniczych zapewniają wentylatory oraz kilkustopniowy system filtrów.

Filtry do ścian lakierniczych

W ścianach lakierniczych standardem jest podwójny system filtrów. Ze względu na sposób przeprowadzanej filtracji wyróżniamy dwa rodzaje ścian: mokre - w których do filtrowania wykorzystuje się kurtynę wodną oraz ściany suche.
Drugi typ charakteryzuje się zastosowaniem następujących filtrów:
  • kartonowe - przeznaczone do filtracji wstępnej. Pochłaniają aż 95% zanieczyszczeń, ponieważ zużyte powietrze przechodzi w nich ciągłe i wielokrotne zmiany kierunku. W efekcie rozdzielania intercyjnego od mgły filtracyjnej oddzielają się największe drobiny i osadzają w workach filtra. Wariant kartonowy sprawia, że cały system jest mniej obciążony i jego poszczególne elementy ulegają wolniejszemu zużyciu. To wyrób z ekologicznego materiału, niedrogi oraz łatwy do magazynowania. Składa się harmonijkowo, przez co zajmuje niewiele miejsca. Bardzo prosty jest także jego montaż oraz demontaż.
  • “Paint Stop” - czyli maty filtracyjne zbudowane z długich włókien szklanych. Dzięki zaimpregnowaniu włókniny żywicą syntetyczną filtr jest bardzo trwały, a zarazem odporny termicznie. Jego zadaniem jest zatrzymanie reszty zanieczyszczeń w trakcie drugiego procesu filtracji. Wersja ta wykazuje dużą zdolność akumulacji pyłów oraz kurzu.
Połączenie filtrów kartonowych i włókniny Paint stop z kolejnym stopniem filtracji - np. w postaci włókniny EU4 - dodatkowo polepsza efektywność urządzenia. Trzeci etap jest tym bardziej zalecany, jeżeli na stanowisku pracy występuje wysokie zanieczyszczenie powietrza oraz gdy chcemy skuteczniej odciążyć cały system filtrujący.

Tłumiki hałasu

Jeśli mowa o ekologii należy zaznaczyć, że w skład konstrukcji ścian lakierniczych wchodzą również tłumiki hałasu. Pozwalają one zminimalizować niekorzystne oddziaływanie zbyt mocno natężonych dźwięków. Międzynarodowa Organizacja Pracy definiuje hałas jako zanieczyszczenie, a jego redukcja jest uznawana za korzystną nie tylko dla zdrowia człowieka, ale także dla środowiska naturalnego.

Ekologiczność produktu na zamówienie

Ściany lakiernicze są produktem wykonywanym na zamówienie. Oznacza to, że ich wielkość oraz parametry projektowane są ściśle według potrzeb danego klienta. Duże ściana to większe koszty eksploatacji. Jej gabaryty powinny być zatem dopasowane do rodzaju produkcji: przykładowo innych wielkości będą potrzebować zakłady lakierujące elementy podwieszone na linii produkcyjnej, a innych, gdy są one lakierowane na płasko. Zastosowanie odpowiednich urządzeń, zaprojektowanych pod kątem danej branży już na wstępie zoptymalizuje nakłady na infrastrukturę.
W wyniku eksploatacji nie tylko uzyska się bezpośrednią oszczędność energii i przyspieszy proces produkcji, ale również poprawi się wydajność pracowników. Ściana lakiernicza przeprowadzając stałą filtrację powietrza, ułatwia jednocześnie wykonywanie zadań na stanowisku w nieskrępowany sposób. Stanowi jedno z najwydajniejszych rozwiązań, gwarantujących wysoki stopień bezpieczeństwa pracy.