Najczęstsze powody słabego odciągu ścian lakierniczych

30.11.-0001
 

Niewłaściwe podłączenie wentylatora

Wentylatory do ścian lakierniczych  podłączane są pod prąd trójfazowy. Przed uruchomieniem nowej ściany lub po ponownym podłączeniu jej do prądu należy wykonać rozruch próbny, podczas którego trzeba sprawdzić, czy wirnik wentylatora kręci się w odpowiednią stronę (na silniku powinna znajdować się strzałka wskazująca prawidłowy kierunek obrotu. Jeżeli wirnik kręci się w przeciwną stronę niż pokazuje strzałka, wtedy elektryk powinien zmienić fazę we wtyczce. Rozruch próbny należy wykonać ponownie i znowu sprawdzić kierunek obrotów.
 

Zbyt duże zabrudzenie wewnątrz ściany lakierniczej

Przy częstym użytkowaniu ściany lakierniczej lakiernicy często zapominają o wymianie filtrów. Jest to bardzo ważne, gdyż farba odkładająca się na łopatach wirnika wentylatora może powodować tarcie, co spowalnia pracę wentylatora (mogą uszkodzić się łożyska na wirniku). Może to prowadzić do jego uszkodzenia (przez duże zabrudzenia na łopatach wirnik traci wyważenie) lub samozapłonu poprzez tarcie między łopatkami a obudową.
Często w takich przypadkach zabrudzenia trafiają do wyrzutni zapachu (ostatni element instalacji kominowej. Należy wtedy odpiąć ostatnią opaskę zaciskową ściągnąć i dokładnie wyczyścić element.
 

Nieprawidłowe założenie materiałów filtracyjnych

Należy zwrócić uwagę, czy filtr kartonowy założony jest prawidłowo. W przypadku niewłaściwego założenia, ściana lakiernicza może nie tyle źle ciągnąć, ale filtr może nie spełniać swojej funkcji tak jak został do tego celu zaprojektowany. Poniżej znajduje się rysunek z wyjaśnieniem działania filtra kartonowego lub lamelowego (dla ścian z filtrem lamelowym). Łatwy sposób na zapamiętanie jak prawidłowo założyć filtr kartonowy: patrząc na filtr od góry, kierujemy go „strzałkami” (ostrymi krawędziami) w kierunku do środka ściany.
 

Brak elementów ściany lakierniczej

Nie jest wskazane demontowanie elementów znajdujących się wewnątrz ściany lakierniczej, tj. tłumik hałasu, oraz kratownice z włókniną (zielona i/lub biala) z powodu słabego odciągu. Elementy te są bardzo ważne, ponieważ ułożenie włókniny powoduje (oprócz ważnej filtracji) równomierny odciąg w każdym punkcie powierzchni odciągowej. Zdemontowanie tych elementów bądź zdjęcie filtra kartonowego (lub metalowych lamelek) wpływa bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie urządzenia.
 

Zbyt duże podciśnienie tworzące się w lakierni

Zdarza się, że kupujący ścianę lakierniczą nie wziął pod uwagę rozwiązania sposobu uzupełnienia powietrza, które uchodzi wraz z mgiełką lakierniczą na zewnątrz. System nawiewu powinien mieć wydajność o około 5-10% większą niż ma wydajność ściany lakierniczej. Gdy lakiernia pozbawiona jest nawiewu powietrza, wtedy tworzy się podciśnienie (szczególnie dotyczy to małych pomieszczeń) a to wiąże się ze zbyt słabym wyciągiem lub niedobrymi pod względem jakości powłokami malarskimi. Należy zaopatrzyć lakiernię w system nawiewny.
 

Zużycie się wentylatora lub poważne jego zabrudzenie

Ściany lakiernicze objęte są 12 miesięczną gwarancją. Wentylatory wykonywane są w taki sposób, aby mogły pokonać warunki panujące w lakierniach. Nie są jednak urządzeniami, które są wieczne. Aby zapobiec krótkiej żywotności wentylatora należy dbać o czystość filtrów wymiennych oraz dokonywać przeglądów wzrokowych przynajmniej raz w miesiącu. Producent zaznacza ważność tych czynności w dokumentacji DTR dostarczanej wraz z urządzeniem.
 

Zbyt zabrudzone filtry

W niskiej jakości ścianach lakirniczych stosowane są bardzo mało wydajne wentylatory. Taki wentylator może nie mieć dość siły aby przeciągnąć powietrze przez lekko zabrudzone filtry.