Jaki wentylator dobrać do lakierni?

16.02.2023

Wentylator w lakierni to prawdopodobnie najważniejszy element potrzebny do odpowiedniego komfortu pracy. Na rynku występuje wiele konstrukcji bardziej lub mniej nadających się do zastosowania w lakierni – i właśnie z tego powodu wiele osób ma problem z zakupem odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać właściwy wentylator do zakładu? O tym w dalszej części wpisu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wentylatora do lakierni?

Wybór pierwszego lepszego przemysłowego wentylatora do lakierni może okazać się nietrafioną inwestycją, która co ważniejsze – może przysporzyć wielu problemów w przyszłości. Dlatego też przed zakupem tego rodzaju sprzętu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, o których poniżej.

Kupno wentylatora do lakierni – po pierwsze certyfikat przeciwwybuchowy

Pierwszym parametrem, który należy sprawdzić przed zakupem, jest certyfikat przeciwwybuchowy. Wentylator z certyfikatem przeciwwybuchowym ATEX gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania lakierni, dlatego też tylko takie urządzenia należy brać pod uwagę – nieatestowane rozwiązania mogą stworzyć realne zagrożenie w przypadku nagłych i wyjątkowych sytuacji.

Jak dobrać wentylator do lakierni? Wydajność ma znaczenie

Drugim bardzo ważnym parametrem jest połączona wydajność i spręż wentylatora. Dlaczego połączona? Ponieważ tylko w ten sposób możemy dobrać produkt odpowiedni do potrzeb lakierni. Przeciętnie dla odciągu lakierniczego o wymiarze 1 m² należy przyjąć zapotrzebowanie powietrza na poziomie około 1700-1800 m³/h. Taka wydajność pozwoli na komfortowe korzystanie z odciągu lakierniczego i zapewni odpowiednią prędkość powietrza i zbierania oversprayu. Wartości te oczywiście można skalować (2 x 1800 dla 2 m², 3 x 1800 dla 3m² ). 

Opisana wydajność powinna być ściśle powiązania ze sprężem wentylatora do lakierni. Przeciętnie odciąg z filtrami generuje od 400 do 600 Pascali oporu. 

Pod uwagę należy wziąć także komin i wyrzutnię – one również powodują opory. Im dłuższy komin tym opór większy – należy uwzględnić odpowiedni zapas sprężu.

Podsumowując, minimalne parametry wentylatora dla przykładowo 1m² powierzchni odciągowej i krótkim kominie to 1700 m3/h przy sprężu 600 Pascali. Analogicznie dla 2m² powierzchni 3400 m³/h przy sprężu 600 Pascali. 

Oczywiście większy spręż przy zakładanej wydajności działa wyłącznie na plus – spowoduje, że rzadziej będzie trzeba wymieniać filtry lub będzie można zastosować dłuższy komin.

Od czego zależy wydajność w wentylatorach lakiernicznych?

Wydajność wentylatora zależy od kilku parametrów, nie tylko mocy wentylatora wyrażonej w kW, ale także od jego konstrukcji i budowy wirnika.

Najgorszymi urządzeniami do zastosowania w lakierni są wentylatory osiowe, czyli takie, w których silnik znajduje się w strumieniu odciąganego powietrza. Takie sprzęty do wentylacji lakierni charakteryzują się bardzo słabymi parametrami pracy (bardzo niski spręż) i absolutnie nie nadają się do używania w zakładach lakierniczych. 

Często są stosowane przez producentów w najtańszych urządzeniach odciągowych bardzo niskiej jakości – są bardzo tanie w porównaniu do urządzeń wysokiej klasy. Lakiernicze wentylatory osiowe mogą także stwarzać niebezpieczeństwo wtórne – ponieważ mają bardzo mały spręż, nie można zastosować dokładnej filtracji, co wiąże się ze znaczną przenikalnością pyłu. Taki pył osadza się na łopatkach i silniku wentylatora, z czasem robiąc coraz grubszą warstwę. Nie tylko pogarsza to parametry pracy wentylatora, ale może także prowadzić do pożaru, nawet jeśli wentylator posiada certyfikat ATEX.

Na co uważać, chcąc dobrać wentylator do lakierni?

Zastosowanie takiego wentylatora do lakierni z poprzedniego akapitu w np. ścianie lakierniczej spowoduje brak satysfakcjonujących parametrów jej pracy. Czasem można rozpoznać zastosowanie takiego wentylatora już na poziomie oferty – taki sprzedawca będzie ukrywał jego parametry np. oznaczając wydajność jako 10.000m3/h MAX – to najczęściej jest graniczna wartość wentylatora zmierzona w warunkach laboratoryjnych. Takie wydajności są oczywiście możliwe do uzyskania, ale przy wietrzeniu magazynu farb – i do takich celów tego wentylatora można oczywiście użyć. Powszechną praktyką stosowaną przez nieuczciwych sprzedawców jest też nieudostępnianie informacji na temat sprężu wentylatora.

Jaki nawiew do lakierni wybrać? Odezwij się do Ekolakiernie!

Jeśli szukasz rozwiązań, dzięki którym praca w zakładzie będzie wydajna i przede wszystkim zgodna z normami bezpieczeństwa, odezwij się do zaufanego producenta i dystrybutora urządzeń lakierniczych jak Ekolakiernie. Nasza firma stosuje wentylatory z wirnikiem umieszczonym w obudowie i silnikiem umieszczonym poza obudową, np. wentylatory bębnowe. Niezależnie od typu konstrukcji każde urządzenie cechuje się najwyższą wydajnością, energooszczędnością oraz odpornością na codzienną eksploatację, gwarantując skuteczne wietrzenie pomieszczenia z różnych pyłów i innych zanieczyszczeń.

Co więcej, możemy pomoc w doborze odpowiedniego nawiewu do lakierni, także do starszej, używanej ściany lakierniczej. Jeśli jesteś zainteresowany, poznaj bliżej naszą ofertę i skontaktuj się z nami. Zapraszamy!