Praca w zakładzie, w którym wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia i maszyny do przetwórstwa metali i innych materiałów nie należy do najprostszych. Wielogodzinny hałas, a także przebywanie w miejscu, w którym często dochodzi do zapylenia i emisji różnych substancji, może skutecznie obniżać komfort pracy, a także przyczyniać się do problemów zdrowotnych, o których opowiemy nieco więcej, nawiązując do tematu mgły olejowej. Czym dokładnie jest to zjawisko i kiedy o nim możemy mówić? Jakie niesie konsekwencje dla naszego zdrowia? Jak sobie poradzić z mgłą olejową? Zapraszamy do lektury!
Jest to mieszanina, w skład której wchodzą cząsteczki oleju, wody oraz pyłów znajdujących się w powietrzu. Aerozol ten wytwarzany jest w wyniku różnych procesów produkcyjnych jak obróbka metali,wiercenie, szlifowanieczy malowanie. Z praktycznego punktu widzenia powstaje ona, gdy olej bądź smar rozpylany jest w powietrzu – dzieje się tak m.in. na skutek szybkiego poruszania się maszyn (tarcie i ciepło powoduje emisje oleju i smaru), ale nie tylko. Przyczyną powstawania mgły olejowej może być również nieprawidłowa instalacja i konserwacja urządzeń, czego efektem mogą być nieszczelności sprzyjające szybszemu rozpyleniu się emulsji.
Mgłę olejową poznamy pod postacią gęstej chmury (oleju bądź smaru) unoszącej się w powietrzu w formie jednorodnej, bądź jako zlepione grudki. W zależności od koloru oleju lub smaru będącego jej źródłem mgła może mieć różną barwę: białą, szarą bądź brązową. Pomimo tego, że najczęściej jest przezroczysta, może skutecznie utrudniać widoczność w miejscu pracy, co z kolei obniża komfort wykonywanych obowiązków, nie wspominając już o konsekwencjach zdrowotnych, o których powiemy w kolejnym akapicie.
Co więcej – opary w postaci mgły olejowej i dymu olejowego są wyczuwalne również przez charakterystyczny zapach.
Przejdźmy do najważniejszego aspektu obecności mgły olejowej wewnątrz budynku. Niestety, jest to zanieczyszczenie, które ze względu na obecność cząstek oleju i smaru może stanowić realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Niewielkie rozmiary cząsteczek bardzo łatwo mogą dostać się do dróg oddechowych, powodując m.in. podrażnienie błony śluzowej nosa, gardła oraz płuc. To z kolei prosta droga do rozwijania się chorób tego układu. To jednak nie wszystko. Mgła olejowa może powodować również problemy:
Usuwanie mgły olejowej jest kluczowe nie tylko ze względu na zdrowie. Warto być świadomym, że zjawisko niesie zagrożenie również pod kątem:
Z racji na powyższe bardzo ważne jest, by w miejscu, w którym występuje ryzyko powstawania tejże emulsji, wprowadzać w życie procesy filtracyjne mające na celu skuteczne odciągnięcie zanieczyszczeń, a także stosować rozwiązania ochronne. Kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa jest zapewnienie dobrej wentylacji, co jest podstawą do tego, by zapewnić osobom przebywającym oddychanie czystym powietrzem, co z kolei przekłada się na spełnienie norm bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. W co należy się wyposażyć? To zależy od wielkości (możliwości montażowe), a także rodzaju przedsiębiorstwa. Filtr i wkłady filtracyjne muszą być przede wszystkim skuteczne i regularnie wymieniane – w przeciwnym razie system filtracji nie będzie spełniał swojego zadania. Podstawą wyposażenia są wyżej wspomniane filtry, a także różnego rodzaju urządzenia odpylające, separatory czy odciągi.
Chcąc chronić zdrowie, a także podnieść bezpieczeństwo w miejscu pracy, wydłużając jednocześnie żywotność maszyn, należy pomyśleć z jednej strony o procesie filtracji, a także innych dodatkowych środkach ochrony. Do takowych zaliczyć można noszenie maseczek, rękawiczek czy gogli w miejscu pracy, czyli innymi słowy – ochronę indywidualną pracowników. Co więcej, dużą rolę odgrywają również szkolenia – każda osoba pracująca w takich warunkach, powinna mieć wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pozwalające prawidłowo postępować w wypadku kontaktu z mgłą olejową.
Na sam koniec dodajmy, że niebagatelną rolę w kwestiach bezpieczeństwa odgrywa również kontrola emisji zanieczyszczeń w miejscu pracy. Regularne sprawdzanie poziomu stężenia szkodliwych substancji pozwoli zawczasu zainterweniować i tym samym – oszczędzić sobie ewentualnych problemów ze zdrowiem i nie tylko.
Temat mgły olejowej w miejscu pracy nie powinien być bagatelizowany. Nie jest tajemnicą, że zdrowie mamy jedno, dlatego warto zadbać o to, by jak najdłużej ono dopisywało. Co więcej, zjawisko to negatywnie skutkuje również na żywotność maszyn, a także zwiększa ryzyko wypadków w pracy oraz powstawania pożarów. Aby temu przeciwdziałać, należy wyposażyć się w pierwszej kolejności w odpowiednie urządzenia filtrujące i wentylujące, a także stawiać na nowoczesne procesy technologiczne.
W tym miejscu polecamy odwiedzić stronę naszego przedsiębiorstwa. Ekolakiernie to firma, w której znajdziesz różnego rodzaju wyposażenie lakierni i nie tylko. W naszym asortymencie znajdują się takie urządzenia i rozwiązania jak m.in.:
Współpracując z naszym przedsiębiorstwem, żaden klient nie musi obawiać się o jakość dostarczonych rozwiązań – dbamy, aby każdy sprzęt spełniał najsurowsze wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa pracy. Stawiamy na sprawdzone rozwiązania, oferując jednocześnie wykonanie indywidualnych rozwiązań na specjalne życzenie klienta. Zachęcamy do kontaktu – zespół ekolakiernie.pl.