Co to jest mgła olejowa jak sobie z nią poradzić?

17.02.2023

Praca w zakładzie, w którym wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia i maszyny do przetwórstwa metali i innych materiałów nie należy do najprostszych. Wielogodzinny hałas, a także przebywanie w miejscu, w którym często dochodzi do zapylenia i emisji różnych substancji, może skutecznie obniżać komfort pracy, a także przyczyniać się do problemów zdrowotnych, o których opowiemy nieco więcej, nawiązując do tematu mgły olejowej. Czym dokładnie jest to zjawisko i kiedy o nim możemy mówić? Jakie niesie konsekwencje dla naszego zdrowia? Jak sobie poradzić z mgłą olejową? Zapraszamy do lektury!

Czym jest mgła olejowa i jak powstaje?

Jest to mieszanina, w skład której wchodzą cząsteczki oleju, wody oraz pyłów znajdujących się w powietrzu. Aerozol ten wytwarzany jest w wyniku różnych procesów produkcyjnych jak obróbka metali,wiercenie, szlifowanieczy malowanie. Z praktycznego punktu widzenia powstaje ona, gdy olej bądź smar rozpylany jest w powietrzu – dzieje się tak m.in. na skutek szybkiego poruszania się maszyn (tarcie i ciepło powoduje emisje oleju i smaru), ale nie tylko. Przyczyną powstawania mgły olejowej może być również nieprawidłowa instalacja i konserwacja urządzeń, czego efektem mogą być nieszczelności sprzyjające szybszemu rozpyleniu się emulsji.

Jak wygląda mgła olejowa, czyli po czym poznać, że mamy do czynienia z tym zjawiskiem?

Mgłę olejową poznamy pod postacią gęstej chmury (oleju bądź smaru) unoszącej się w powietrzu w formie jednorodnej, bądź jako zlepione grudki. W zależności od koloru oleju lub smaru będącego jej źródłem mgła może mieć różną barwę: białą, szarą bądź brązową. Pomimo tego, że najczęściej jest przezroczysta, może skutecznie utrudniać widoczność w miejscu pracy, co z kolei obniża komfort wykonywanych obowiązków, nie wspominając już o konsekwencjach zdrowotnych, o których powiemy w kolejnym akapicie.

Co więcej – opary w postaci mgły olejowej i dymu olejowego są wyczuwalne również przez charakterystyczny zapach.

Wpływ mgły olejowej na zdrowie

Przejdźmy do najważniejszego aspektu obecności mgły olejowej wewnątrz budynku. Niestety, jest to zanieczyszczenie, które ze względu na obecność cząstek oleju i smaru może stanowić realne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Niewielkie rozmiary cząsteczek bardzo łatwo mogą dostać się do dróg oddechowych, powodując m.in. podrażnienie błony śluzowej nosa, gardła oraz płuc. To z kolei prosta droga do rozwijania się chorób tego układu. To jednak nie wszystko. Mgła olejowa może powodować również problemy:

  • ze skórą – cząsteczki oleju w czasie kontaktu z ciałem mogą powodować zaczerwienienia oraz inne reakcje alergiczne,
  • ze wzrokiem – kropelki smaru, wody i oleju w czasie kontaktu z ludzkim okiem mogą je podrażniać, prowadzić do suchości, a nawet problemów z prawidłowym widzeniem,
  • z układem nerwowym – ekspozycja na mgłę olejową może negatywnie skutkować na funkcjonowanie mózgu ze względu na składniki chemiczne, które mogą znaleźć się w niektórych rodzajach smarów i olejów. 

Zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy i nie tylko, czyli jakie zagrożenia może nieść jeszcze mgła olejowa?

Usuwanie mgły olejowej jest kluczowe nie tylko ze względu na zdrowie. Warto być świadomym, że zjawisko niesie zagrożenie również pod kątem:

  • bezpieczeństwa pracy – osadzone cząstki oleju, wody i smaru mogą powodować poślizgi osób i tym samym – upadki,
  • kondycji maszyn – dłuższa ekspozycja urządzeń na działanie mgły może doprowadzić do ich uszkodzenia (rdza i korozja),
  • problemów z higieną w miejscu pracy – osadzające się cząstki są dobrym miejscem do rozwoju bakterii i pleśni,
  • występowania pożarów, które mogą być efektem braku konserwacji maszyn.

Skuteczna filtracja mgły olejowej – jak pozbyć się cząstek oleju i smarów w miejscu pracy?

Z racji na powyższe bardzo ważne jest, by w miejscu, w którym występuje ryzyko powstawania tejże emulsji, wprowadzać w życie procesy filtracyjne mające na celu skuteczne odciągnięcie zanieczyszczeń, a także stosować rozwiązania ochronne. Kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa jest zapewnienie dobrej wentylacji, co jest podstawą do tego, by zapewnić osobom przebywającym oddychanie czystym powietrzem, co z kolei przekłada się na spełnienie norm bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. W co należy się wyposażyć? To zależy od wielkości (możliwości montażowe), a także rodzaju przedsiębiorstwa. Filtr i wkłady filtracyjne muszą być przede wszystkim skuteczne i regularnie wymieniane – w przeciwnym razie system filtracji nie będzie spełniał swojego zadania. Podstawą wyposażenia są wyżej wspomniane filtry, a także różnego rodzaju urządzenia odpylające, separatory czy odciągi.

Dobra filtracja pomieszczenia to nie wszystko, czyli jak jeszcze ochronić się przed negatywnym wpływem mgły olejowej?

Chcąc chronić zdrowie, a także podnieść bezpieczeństwo w miejscu pracy, wydłużając jednocześnie żywotność maszyn, należy pomyśleć z jednej strony o procesie filtracji, a także innych dodatkowych środkach ochrony. Do takowych zaliczyć można noszenie maseczek, rękawiczek czy gogli w miejscu pracy, czyli innymi słowy – ochronę indywidualną pracowników. Co więcej, dużą rolę odgrywają również szkolenia – każda osoba pracująca w takich warunkach, powinna mieć wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pozwalające prawidłowo postępować w wypadku kontaktu z mgłą olejową. 

Na sam koniec dodajmy, że niebagatelną rolę w kwestiach bezpieczeństwa odgrywa również kontrola emisji zanieczyszczeń w miejscu pracy. Regularne sprawdzanie poziomu stężenia szkodliwych substancji pozwoli zawczasu zainterweniować i tym samym – oszczędzić sobie ewentualnych problemów ze zdrowiem i nie tylko.

Bezpieczeństwo i czystość w miejscu pracy – odwiedź ekolakiernie.pl!

Temat mgły olejowej w miejscu pracy nie powinien być bagatelizowany. Nie jest tajemnicą, że zdrowie mamy jedno, dlatego warto zadbać o to, by jak najdłużej ono dopisywało. Co więcej, zjawisko to negatywnie skutkuje również na żywotność maszyn, a także zwiększa ryzyko wypadków w pracy oraz powstawania pożarów. Aby temu przeciwdziałać, należy wyposażyć się w pierwszej kolejności w odpowiednie urządzenia filtrujące i wentylujące, a także stawiać na nowoczesne procesy technologiczne. 

W tym miejscu polecamy odwiedzić stronę naszego przedsiębiorstwa. Ekolakiernie to firma, w której znajdziesz różnego rodzaju wyposażenie lakierni i nie tylko. W naszym asortymencie znajdują się takie urządzenia i rozwiązania jak m.in.:

Współpracując z naszym przedsiębiorstwem, żaden klient nie musi obawiać się o jakość dostarczonych rozwiązań – dbamy, aby każdy sprzęt spełniał najsurowsze wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa pracy. Stawiamy na sprawdzone rozwiązania, oferując jednocześnie wykonanie indywidualnych rozwiązań na specjalne życzenie klienta. Zachęcamy do kontaktu – zespół ekolakiernie.pl.