Jak dobrać ścianę lakierniczą do potrzeb zakładu ?

16.11.2022
Bardzo często spotykamy się z trudnościami w doborze ściany lakierniczej. Nieraz zadawane jest pytanie o to, który produkt będzie najlepszy. Ciężko jest jednak jednoznacznie stwierdzić, która ściana najlepiej sprawdzi się w zakładzie. Najczęściej osoby decyzyjne wybierają większe ściany lakiernicze, na zasadzie większe = lepsze.  
Nie zawsze tak niestety jest, z wielu względów. Załóżmy sytuację, w której zakład produkuje drobne elementy i maluje je niewielkimi partiami. Zakup dużej ściany lakierniczej, np. 2x3 m jest w tym wypadku całkowicie bezzasadny i generuje spory koszt, zupełnie niepotrzebnie. Producent ścian lakierniczych w tym wypadku z pewnością mógłby doradzić zakup mniejszego produktu, który w zupełności wystarczy.
Generalnie można trzymać się zasady, że malowany gabaryt nie przekracza gabarytów ściany. Należy jednak brać wtedy pod uwagę jego ułożenie. Przykładowo drzwi czy okna podwieszone na linii technologicznej wymagają zupełnie innego typu ściany niż te same drzwi malowane na płasko. Takie na linii będą lepiej pomalowane przy ścianie wysokiej, a takie malowane na płasko na ścianie długiej, ale niższej. Jeżeli interesują Państwa ściany lakiernicze producent chętnie doradzi, jaka będzie najlepiej pasować do Państwa potrzeb, w zależności od tego, do jakich celów ma być użyta.
 Ważnym elementem przy doborze ściany jest także gabaryt pomieszczenia (duża ściana w małym pomieszczeniu może pracować znacznie gorzej niż oczekujemy), koszty eksploatacji (duża ściana to duży silnik, zużycie prądu jest więc większe), a także koszty uzupełniania powietrza. Duża ściana wyciąga bardzo dużo powietrza, więc trzeba je zarówno uzupełnić, jak i ogrzać. Nieprzemyślany zakup może wygenerować niespodziewanie wysokie koszty w czasie eksploatacji. Producent ścian lakierniczych oferuje zarówno małe, jak i większe produkty. Mogą więc Państwo wybrać te, które sprawdzą się najlepiej w konkretnym przypadku.

Jak rozpoznać dobrej jakości ścianę lakierniczą?

Na rynku znajdziemy wielu producentów ścian lakierniczych. Jednakże nie każde urządzenie spełni nasze oczekiwania. Często zdarza się że Klient jest otumaniony " magią liczb" i obcojęzycznymi zwrotami. Np. Overspray to nic innego jak rozpylona farba która nie osiadła na elemencie, a wydajność rzędu 10.000 m3/h wcale nie musi oznaczać że ściana lakiernicza wyciągnie tyle powietrza. Często także bardzo niska cena zachęca do kupna. Zastanówmy się jednak - czy każda ściana jest taka sama ? Pozwolę sobie porównać na bardziej oczywistym przykładzie. Maluch i mercedes - to przecież nie to samo, prawda?  Jednak ma drzwi, koła i silnik i kierownicę. Maluch moze osiągnać 200 na godzinę - jak spada z urwiska. Maluch może dojechać do celu tak jak mercedes - ale godzinę poźniej i niewygodnie. 
Takie właśnie są rożnice między ścianami lakierniczymi. KAŻDA ściana będzie jakoś działać - nawet ta wykonana niepoprawnie czy domowym sposobem. Jednakże ważne są te drobne szczegóły. Bardzo ważny jest wentylator - to serce ściany lakierniczej.
W tanich konstrukcjach mozna spotkać wentylatory kanałowe. Są to rozwiazania nieekonomiczne i często niebezpieczne - taki wentylator pracuje w strumieniu odciąganego powietrza a tam ZAWSZE nawet przy zastosowaniu dobrej jakości filtrów znajdą się pyły. Z czasem okleją łopatki wentylatora oraz silnik a to pogorszy warunki pracy i ograniczy chłodzenie. W niektórych przypadkach moze to spowodować pożar czy eksplozję.

Wentylatory kanałowe

Wentylatory kanałowe mają także bardzo mały spręż ale dużą wydajność - i wtedy można napisać że ściana ma 7.000 m3/h - bo tak podaje producent wentylatora - ale ważny też jest spręż. Wentylator w ściane lakierniczej musi pokonać znaczące opory - filtrów, samego urządzenia i komina odprowadzającego powietrze. Po zsumowaniu oporów często wychodzi wartość 300-400 Pascali. To sporo, a obliczenia sa dla czystych filtrów. dla przykładu - wykres wentylatora fi 500 bardzo popularnego w znanym serwisie aukcyjnym.
Można zauwazyć że wzraz ze wzrostem ciśnienia drastycznie maleje wydajność takiego wentylatora. Przy sprężu 100 jego wydajność to 4.000m3/h a nie 7.000 m3/h. - producenci często oszukuja Klienta nie podając wydajności przy danym sprężu. Podawana wydajność jest często przy sprężu 0 pascali. Nalezy też uważać na zapisy MAX 7.000 m3/h i max spręż 140 Pascali - to są wartości graniczne, które nie mają ze sobą wiele wspólnego - widać to na powyższym wykresie.
Jest różnica prawda? dla przykładu : wykres wentylatora stosowanego w naszych ścianach ( 2,2 kW - czyli ściany typu 15/20 )

wentylator 2,2kw do ściay lakierniczej

Widać tutaj że nasz sprzęt zachowuje parametry pracy od 400 do 800 Pacali. Dzieki temu ściana pracuje dobrze nawet z zabrudzonymi filtrami. W wentylatorze kanałowym wykres jest poza skalą. - taki wentylator nie ciągnie.
Podsumowując: wentylatory kanałowe nie nadają się do ścian lakierniczych. Te wentylatory sprawdzają sie w innych zastosowaniach. 

Wykonanie ściany lakierniczej 

Kolejnym aspektem jest wykonanie ściany lakierniczej. Często spotykam się ze stwierdzeniem "to tylko troche blachy". Jest to stwierdzenie częściowo poprawne, gdyż ściana wykonana jest z ocynku o standardzie zewnętrznym. - faktycznie, jest z blachy.
Jednakże w ściane lakierniczej jest ważne to jak jest wykonana - od kwestii bezpieczeństwa ( ostre krawędzie) przez konstrukcję ( sztywność i stabilność), projekt - odpowiednie rozkładanie powietrza w urządzeniu, po nie najmniej ważne - estetykę urządzenia.
Kwestia trzecia - filtry i eksploatacja. Przy zastosowaniu tylko filtra kartonowego - dużo pyłu przedostaje się do wnętrza urządzenia, osiada na wirniku wentylatora i rurach co prowadzi do zmniejszenia wydajności. Przy zastosowaniu tylko włókniny paint- stop - kwestia ekonomiczna - włóknina ma stosunkowo niską w porównaniu do kartonu chłonnosć pyłową. Z tego powodu trzeba ją często wymieniać. Tylko połączenie filtra kartonowego, włókniny paint stop i kolejnego, dokładnego stopnia filtracji, np. w postaci włókniny EU4 zapewnia długą żywotność urządzenia i wysoki komfort jego użytkowania.