Czy praca w lakierni jest szkodliwa?

12.05.2023

Czy praca w lakierni jest szkodliwa? To pytanie nurtuje zarówno osoby planujące rozpocząć karierę w tej branży, jak i tych, którzy już mają za sobą lata doświadczeń. Nie ma w tym nic zaskakującego, że tego typu obawy wciąż pojawiają się w naszych głowach. W końcu zdrowie ma się jedno, a niektóre zawody mogą stanowić dla niego zagrożenie. W tym artykule zbadamy kluczowe aspekty pracy w lakierni, a także przedstawimy metody zmniejszenia ryzyka szkodliwości dla zdrowia pracowników. Zastanowimy się również, czy lakiernik to zawód szkodliwy, czy może da się go wykonywać w sposób bezpieczny. Zapraszamy do lektury!

Warunki pracy panujące w lakierni, czyli powód obaw o zdrowie

Lakiernie i zakłady produkcyjne, w których na co dzień przeprowadzane są szeroko pojęte prace lakiernicze, są miejscami, w których panują specyficzne warunki pracy. Związane jest to oczywiście z wykorzystywaniem farb i innych chemicznych preparatów. Są one odpowiedzialne za powstawanie oparów   długotrwałe wdychanie ich z kolei może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, należy pamiętać, że praca lakiernika wiążę się również z przebywaniem wśród pyłów, które podobnie jak wspomniane opary, również nie pozostają obojętne dla organizmu.

Nieodpowiednie warunki a szkodliwość pracy w lakierni proszkowej i innych typach przedsiębiorstw w praktyce

Mając na uwadze powyższe, można dojść do wniosku, że praca w lakierni, w której panują nieodpowiednie warunki, może nieść ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia. O czym mowa?

  • Alergie i podrażnienia skóry – wiele substancji używanych w lakierniach może powodować alergie kontaktowe, wywołując podrażnienia, swędzenie czy wysypki skórne. Długotrwały kontakt z takimi substancjami może poskutkować przewlekłymi problemami ze skórą.
  • Dolegliwości układu oddechowego – wdychanie pyłów i oparów pochodzących z farb, rozpuszczalników oraz innych materiałów stosowanych w lakierniach może także powodować podrażnienia dróg oddechowych, kaszel, a nawet astmę. W niektórych przypadkach istnieje również ryzyko uszkodzenia płuc.
  • Problemy z układem nerwowym – narażenie na działanie niektórych chemikaliów może prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, takich jak bóle i zawroty głowy, uczucie osłabienia czy trudności z koncentracją
  • Przewlekłe choroby – nieustanne narażenie na szkodliwe substancje chemiczne podczas pracy w lakierni może również zwiększać ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby płuc, a także nowotworów, zwłaszcza w przypadku długotrwałej ekspozycji na kancerogenne substancje.
  • Obciążenie słuchu – w niektórych lakierniach, zwłaszcza tych o dużym natężeniu hałasu, pracownicy mogą być narażeni na szkodliwe poziomy hałasu, co może prowadzić do uszkodzenia słuchu i wystąpienia szumów usznych.
  • Wypadki – praca w lakierniach niesie ze sobą także ryzyko wypadków takich jak zranienia spowodowane użyciem narzędzi czy urządzeń lakierniczych, czy też pożary i wybuchy wynikające z nieprawidłowego przechowywania substancji łatwopalnych.

Lakiernik – zawód szkodliwy? Niekoniecznie

Czy lakiernik to zawód, który stanowi zagrożenie dla zdrowia? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak warunki pracy, stosowane materiały czy też środki ochrony osobistej. Warto jednak zauważyć, że praca w lakierni może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia, które wymieniliśmy wcześniej. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że prace lakiernicze zawsze oznaczają zagrożenie dla zdrowia. Warto pamiętać, że w przypadku odpowiedniej dbałości o bezpieczeństwo i higienę pracy, ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych może zostać znacznie zredukowane.

Co zrobić, by praca w lakierni była bezpieczna?

Każda lakiernia może się różnić pod względem warunków pracy, jednak dbałość o odpowiednie aspekty, o których więcej poniżej, zapewnia komfortowe i bezpieczne warunki pracy dla lakierników, a także na wykonywanie zadań na najwyższym poziomie. Ważne jest również inwestowanie w nowoczesne technologie, które pozwolą na zminimalizowanie szkodliwości pracy w lakierni. Nie bez znaczenia pozostają również regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), które pomogą lakiernikom być świadomymi zagrożeń i wiedzieć, jak im przeciwdziałać.

Jakie warunki powinny panować w lakierni, by nie narażać pracowników na niebezpieczeństwo?

Odpowiednia wentylacja

W lakierni ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć nagromadzenia szkodliwych oparów, pyłów czy rozpuszczalników. Nowoczesne systemy wentylacyjne pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza i utrzymanie czystości w miejscu pracy. Mowa tutaj o takich rozwiązaniach jak lakiernicze panele odciągowe czy wysoko wydajne systemy nawiewu powietrza, które możesz zamówić na naszej stronie – jesteśmy w stanie zbudować proste rozwiązania bazujące na wentylatorach i filtrach, a także zaawansowane system z pełną automatyką.

Oświetlenie

Dobre oświetlenie jest kluczowe w lakierniach, aby lakiernik mógł dokładnie ocenić jakość wykonywanej pracy. Oświetlenie powinno być równomierne, jasne i nieoślepiające. Co więcej, warto wziąć pod uwagę, że zakłady lakiernicze są miejscami, w których istnieje podniesione ryzyko wybuchu, stąd też warto wyposażyć się wprzeciwwybuchowe oprawy. Te również znajdziesz w ofercie Ekolakiernie – stawiamy na atestowane oświetlenie, które przystosowane jest do pracy w ekstremalnych warunkach.

Ergonomia

W lakierniach ważne jest również zapewnienie ergonomicznych stanowisk pracy, które pozwolą lakiernikom wykonywać swoje obowiązki bez nadmiernego obciążenia mięśni czy stawów. Warto inwestować w regulowane stoły czy krzesła, które umożliwią dostosowanie stanowiska do potrzeb każdego pracownika.

Bezpieczeństwo

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy w lakierni powinny być stosowane odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak rękawice, maski, fartuchy czy okulary

Temperatura i wilgotność

Praca w lakierni może wiązać się z wahaniami temperatury i wilgotności powietrza. Dobrze jest utrzymywać stabilne warunki, które zapewnią komfort pracy i nie wpłyną negatywnie na jakość wykonywanych zadań.

Czy lakiernik to zawód szkodliwy? Podsumowanie

Lakiernik to zawód, który może być szkodliwy dla zdrowia, jeśli nie są stosowane odpowiednie środki bezpieczeństwa i dbałości o pracowników. Jednakże, przy odpowiednim podejściu i inwestycjach w bezpieczeństwo, czyli różnego rodzaju nowoczesne systemy odpylające oraz inne urządzenia, praca w lakierni może być wykonywana w sposób bezpieczny, a lakiernikom pozwoli to cieszyć się zdrowiem i komfortem pracy.

W tym miejscu zachęcamy do odwiedzin naszej strony – ekolakiernie.pl. Znajdziesz na niej profesjonalne wyposażenie lakierni, które pozwoli stworzyć Ci optymalne i bezpieczne warunki pracy w zakładzie. Przeglądając asortyment, możesz zamówić wysokiej klasy ściany lakiernicze, wspomniane wcześniej systemy wentylacyjne i odciągowe, stoły szlifierskie oraz wiele innych rozwiązań dbających z jednej strony o zdrowie pracowników, a z drugiej o środowisko naturalne.