Czy można zapobiec chorobom spowodowanym zapyleniem?

16.11.2022
Duża ilość pyłu w miejscu pracy dotyczy naprawdę wielu zawodów, a tym samym szeroka grupa osób z wielu branż jest narażona na rozmaite choroby. Jakie gałęzie gospodarki wchodzą między innymi w grę? Górnictwo, przemysł drzewny, lakiernictwo, jak również rolnictwo, które zostało sklasyfikowane jako najniebezpieczniejsze pod względem zapylenia. Czy istnieje możliwość zapobiegania chorobom i zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia? W dzisiejszych czasach jak najbardziej ze względu na rozmaite wynalazki, ale nie tylko. Jesteście ciekawi, co zrobić, by ochronić się przed zapyleniem? A może chcielibyście takie zabezpieczenie wykorzystać w praktyce w Waszym przedsiębiorstwie? W obu przypadkach serdecznie zachęcamy Was do lektury poniższego tekstu!

Choroby wywołane zapyleniem miejsca pracy

Nie da się ukryć, że praktycznie dla każdej osoby zapylenie danego miejsca jest czymś nieprzyjemnym. Przykład? Zakurzona powierzchnia — wystarczy przetrzeć ją ręką bądź szmatką w trakcie czyszczenia, aby po chwili zanieść się kaszlem i zacząć kichać. Jeszcze innym przykładem na co dzień jest korzystanie z pewnej przyprawy — z pieprzu. Kto nigdy nie kichał przez pieprz, niech pierwszy rzuci kamieniem…! To jednak tylko drobne przykłady, które zdarzają się raz na jakiś czas, a po drugie nie stwarzają one dużego zagrożenia dla zdrowia. Zdecydowanie inaczej wygląda jednak wykonywanie niektórych prac — na przykład przy stołach szlifierskich. W takich miejscach zwykle realizuje się zadania związane z obróbką drewna albo metalu, a chodzi oczywiście o szlifowanie. Podczas tych czynności w powietrzu zaczyna unosić się pył, ale… co to w ogóle takiego? Pyły to cząstki ciał stałych zawieszone w powietrzu albo zbiory cząstek wchodzących w skład sypkich produktów, czyli różnego rodzaju proszków. Można je ponadto podzielić na sposób, w jaki działają na ludzki organizm. Istnieją między innymi pyły drażniące, zwłókniające, alergizujące, ale też kancerogenne. Wdychając te drobiny, mogą się one przedostawać do płuc oraz ogólnie całego układu oddechowe, w wyniku czego powstaje ryzyko zachorowania. Jakie schorzenia wchodzą w grę? Między innymi pylica płuc, rozedma, a w niektórych przypadkach nawet wystąpienie nowotworów, na przykład przez regularne wdychanie pyłów z… drzew liściastych!

Jak ograniczyć zapylenie w miejscu pracy?

Z pomocą przychodzą oczywiście nowoczesne narzędzia jak stoły szlifierskie z odciągiem czy filtry węglowe do oczyszczania powietrza w lakierni. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązań zapylenie w danym zakładzie ulegnie efektywnemu zmniejszeniu. W jaki sposób to w ogóle działa? Warto się pochylić przynajmniej nad wcześniej wspomnianymi filtrami, jak i stołem do prac szlifierskich.

Filtry węglowe, czyli skuteczna pomoc w walce z LZO

Warto zauważyć, że filtry węglowe to dodatkowy element większości urządzeń odpylających. Takie rozwiązanie pozwala pozbyć się lotnych związków organicznych ze wstępnie oczyszczonych z pyłu powietrza wydmuchiwanego przez ścianę lakierniczą. Jakie ma to w ogóle znaczenie w praktyce? Po pierwsze w grę wchodzi ochrona zdrowia pracowników, a po drugie… ochrona środowiska naturalnego przed szkodliwą emisją.

Stół szlifierski jako bezpieczna strefa robocza

Stoły szlifierskie to idealne miejsce, w którym można wykonywać rozmaite zadania związane z obróbką materiałów. W grę wchodzi na przykład szlifowanie, ale także spawanie. Dzięki temu, że stoły są zazwyczaj wyposażone w specjalistyczny odciąg, podczas prac nie ma mowy o zapyleniu. Dlaczego? Ponieważ wcześniej wspomniane odciągi działają niczym pompa zasysająca wszelkie drobiny, aby te nie unosiły się w powietrzu.
Czy to wszystko? Czy te dwa rozwiązania pomogą w zminimalizowaniu zapylenia w danym miejscu? Zdecydowanie, jednak należy też pamiętać o odpowiedniej wentylacji całego pomieszczenia. W grę wchodzą systemy nawiewu powietrza, filtry sufitowe oraz — co jest rozwiązaniem "chałupniczym" — odpowiednia liczba okien.