Czy wentylacja to najważniejszy element lakierni?

16.11.2022
Czy można wyobrazić sobie świat bez nowoczesnych technologii i produkcji zaawansowanych przedmiotów? Cóż… to już chyba nieprawdopodobne i brzmi jak scenariusz do filmu katastroficznego. Współczesny rozwój cywilizacyjny wniósł wiele nowości, ale jednocześnie potrzeb, a jedną z nich jest regularne wytwórstwo wielu przedmiotów. Czy można jednak pominąć kwestię ich wyglądu? Absolutnie nie, bo jak prezentowałby się, chociażby samochód bez pięknego lakieru? Wprost okropnie! Właśnie z tego względu prężnie działają przedsiębiorstwa świadczące usługi malowania rozmaitych elementów. Ich wyposażenie składa się z wielu różnych elementów, z czego w grę wchodzą ściany lakiernicze. Co jeszcze jest istotne w takich miejscach? Przekonajmy się!

Jakich prac podejmuje się lakiernia?

Jeżeli chodzi o zadania, jakie mogą zostać zrealizowane w lakierniach, to w grę wchodzi pokrywanie powierzchni rozmaitych elementów farbą. Z jednej strony ma to oczywiście znaczenie estetyczne, ale warto też pamiętać, że zadaniem lakieru jest również zabezpieczenie zewnętrznej warstwy. Co można pokryć farbą? Praktycznie nie ma cienia nadinterpretacji w określeniu — „w zasadzie wszystko”. W grę wchodzą felgi, stalowe przęsła, aluminium, karoserie i wiele, wiele więcej. Trzeba jednak pamiętać, że do realizacji potrzeba czegoś jeszcze, a jest to…

Odpowiednie wyposażenie nowoczesnej lakierni

Dla niektórych osób może to być nieco paradoksalne, ale mówiąc o jednym elemencie… mówi się jednocześnie także o drugim! Jak to możliwe? Chodzi o ścianę lakierniczą, która jest jednocześnie wyposażona w specjalny filtr. To właśnie ten element odpowiada w dużej mierze za bezpieczeństwo — zarówno samego zakładu, jak i zdrowia pracowników. No dobrze, ale po kolei — od ogółu do szczegółu. Czym jest ściana lakiernicza? 
Jest to element każdej lakierni, którego głównym zadaniem jest zwiększenie wygody użytkowania, ale również bezpieczeństwa. W jaki sposób? Głównym powodem okazuje się fakt, że w takiej ścianie znajduje się na ogół specjalny wentylator pochłaniający niebezpieczny dla dróg oddechowych człowieka pył. I tu dochodzimy do tematu, jakim jest filtr kartonowy do ściany lakierniczej… Charakterystyczny kształt przypominający miech harmonijki umożliwia odpowiedni przepływ powietrza — zanieczyszczone powietrze „odbija się” od ścianki w taki sposób, że wylatuje górną częścią do tyłu. Jednocześnie poprzez jego „kolizję” we wnęce niebezpieczne substancje zawarte w farbach pozostają w „kieszonce” filtra. W dalszej kolejności zanieczyszczenia twardnieją i zostają we wnętrzu, nie roznosząc się po całym zakładzie lakierniczym.
Filtracja, jaką zapewnia sucha ściana lakiernicza to aż 98% skuteczności, a tym samym zapylenie miejsca pracy jest dzięki niej praktycznie znikome. Jak już wspomniano wcześniej, takie rozwiązanie ma znaczenie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pracownikom, ale czy to wszystko? Niezupełnie, gdyż trzeba pamiętać, że lakiernie bezwzględnie muszą spełniać normy ekologiczne, w czym efektywnie pomogą nowoczesne filtry.
Wiele ścian lakierniczych jest ponadto wyposażonych w dodatkową przestrzeń roboczą. O co konkretnie chodzi? O specjalny podest czy też stół, pozwalający na wygodne umieszczenie lakierowanego elementu. Ponadto ten dodatek jest ruchomy, co po skończonej pracy umożliwia jego demontaż, a tym samym odzyskanie wcześniejszych gabarytów ściany.

Krótkie podsumowanie w kilku słowach

Czy warto korzystać ze ścian lakierniczych? Jak najbardziej, a głównym powodem jest zarówno zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, jak i dbanie o środowisko. Oczywiście nie należy także zapominać o niezbędnym wyposażeniu każdej lakierni — pistolety lakiernicze, sprężarki czy pełen zestaw farb w standaryzowanych kolorach RAL. A po co w ogóle dbać o ekologię w przypadku zakładów świadczących usługi malowania elementów? Z jednej strony chodzi o nieprzedostawanie się pyłów do atmosfery, bo o ile jedna lakiernia nie narobi dużego „zamieszania”, o tyle więcej może już zacząć generować szkody. Z drugiej zaś strony należy pamiętać, że te przedsiębiorstwa są narażone na liczne kontrole ekologów, a niedostosowanie się do wymogów naprawdę słono kosztuje...