Jak wybrać prawidłowe oświetlenie do lakierni?

16.11.2022
W przypadku branży lakierniczej wybór odpowiedniego oświetlenia do lakierni jest wyjątkowo ważny. Światło odgrywa bowiem decydującą rolę w postrzeganiu kolorów przez ludzkie oko. Właściwe zastosowanie specjalistycznych lamp umożliwia więc prawidłowy dobór odcieni lakierów oraz dostrzeżenie ubytków i wad lakierowanych powierzchni. W przeciwnym razie niedoróbki zostaną zauważone dopiero w świetle dziennym. Naprawa ewentualnych błędów na powłoce implikuje konieczność ponownego lakierowania całego elementu, co pochłania dodatkowy czas oraz generuje koszty. Dlatego przy wyposażaniu lakierni kwestia oświetlenia jest wręcz kluczowa dla osiągnięcia oczekiwanych efektów pracy. W niniejszym artykule przybliżymy, jak skomponować odpowiednie źródła światła w lakierni.

Świetlówki kontra oświetlenie LED

Profesjonalne oświetlenie lakierni to inwestycja, która zaowocuje podniesieniem komfortu pracy oraz maksymalizacją skuteczności realizowanych w niej zadań lakierniczych.
Jakie oświetlenie zatem wybrać? Generalnie obowiązuje zasada, że im jaśniej jest w przestrzeni lakierni, tym lepiej. Musi więc ona zostać zaopatrzona w źródła gwarantujące dużą ilość światła na stanowiskach roboczych.
Zdania lakierników są podzielone w kwestii tego, czy w lakierniach lepiej jest stosować świetlówki, czy oświetlenie LED. Zwolennicy tych pierwszych jako koronny argument przytaczają opartą na własnym doświadczeniu opinię, że emitują one światło zbliżone do dziennego. Z tego powodu są przekonani, że przy specyficznej pracy z barwami, jaką jest lakierowanie — zwłaszcza jeśli chodzi o dopasowanie koloru — dobra świetlówka pozostaje niezastąpiona.
Z kolei optujący za oświetleniem LED wskazują na energooszczędność tego rodzaju sztucznego światła. Gwarantowana żywotność diod jest bowiem znacząco większa i łączy się zarazem z niższym zużyciem prądu. Rozwiązanie to jest maksymalnie energooszczędne i obniża ogólne koszty prowadzenia biznesu.

Źródła światła w oprawie hermetycznej

Bez względu na osobiste preferencje finalnie należy pamiętać, żeby wybrane produkty stanowiące źródło światła w lakierni, wykonane były w oprawie hermetycznej. Oprawy hermetyczne i lampy antywybuchowe spełniające wymagania dyrektywy ATEX
Oprawy muszą być hermetyczne, ponieważ w trakcie lakierowania dochodzi do wydzielania się łatwopalnych oparów, które tworzą mieszaninę wybuchową. Ich kontakt z niezabezpieczonym wnętrzem lampy jest wyjątkowo niebezpieczny.
Doskonałym rozwiązaniem służącym oświetlaniu lakierni są lampy antywybuchowe. To rodzaj produktów, które dzięki specjalnej konstrukcji poradzą sobie w ekstremalnych warunkach zagrożenia wybuchem.
Od lat 90. na terenie Unii Europejskiej obowiązują specyfikacje dyrektywy ATEX (od francuskiego Atmosphere Explosible). W efekcie tego w pomieszczeniach o dużym zapyleniu, w których pojawia się też niebezpieczna mieszanina gazów, zastosowane m.in. oprawy oświetleniowe z oznaczeniem EX muszą odpowiadać rygorystycznym wymogom wyżej wymienionego rozporządzenia.
Co znamienne, każdy pracodawca, który realizuje autorski projekt oświetlenia przestrzeni zagrożonej eksplozją, jest na równi z producentem odpowiedzialny za spełnianie w zakładzie wymagań ATEX. Za prawidłowe oznaczenie lamp przeciwwybuchowych odpowiada producent, natomiast na ich użytkowniku spoczywa obowiązek właściwego określenia strefy według rodzaju atmosfery, w jakiej oświetlenie ma działać.

Jak poprawić widoczność w lakierni?

Profesjonalne oświetlenie lakierni ma bezpośredni wpływ na jakość świadczonych przez daną firmę usług. Przedsiębiorstwo Ekolakiernie oferuje najwyższej jakości lampy antywybuchowe oraz oprawy spełniające normy EX. Zminimalizują one zagrożenie wybuchem mieszaniny gazów lakierniczych przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności. Oprawy przeciwwybuchowe umożliwią stosowanie zabezpieczonej technologii LED, która jest rozwiązaniem efektywnym oraz ekologiczne
Przy aplikacji lakierów światło ulega znacznemu rozproszeniu przez mgłę lakierniczą. Widoczność podczas wykonywania prac zostaje mocno pogorszona. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z także z naszą ofertą suchych ścian lakierniczych, filtrów węglowych do oczyszczania powietrza oraz stołów szlifierskich z odciągiem, które mają na celu usprawnienie realizacji zadań na stanowisku roboczym oraz skuteczną filtrację powietrza w lakierniach